בעומק השוק: פגיעה בשריר התאומים
 

פגיעה בשריר התאומים במהלך פעילות מעוררת תחושה של אבן קטנה שפגעה בפתאומיות בחלק האחורי של השוק. לרצים ולשחקני טניס זה קורה הרבה, והטיפול - בהתאם לחומרת הפציעה. 

שרירי התאומים או שרירי הסובך הם מערכת השרירים בחלק האחורי של השוק, המתחברים לגיד אכילס ומאפשרים לנו פעולות כמו הליכה, ריצה וניתור. לעתים, במהלך פעילות או אחריה מתעוררים כאבים באזור זה שיכולים להיות על רקע של קרע או מתיחה בשרירים אלו.

הקרע או המתיחה מתרחשים לרוב באיזור החיבור שבין גיד אכילס לשריר, ופגיעה נפוצה זו מכונה ״רגל טניס״, מאחר והיא מאוד אופיינית למשחק זה, מאחר והוא מתאפיין במהירות וכוח מתפרץ.

הפגיעה מתרחשת לרוב בפעילות הכרוכה בשינוי כיוון מהיר ומיד לאחר הפגיעה הספורטאי עלול לחוש כיווץ חזק ומהיר של שרירי התאומים. זמן מה לאחר מכן עלולים להופיע במקום שטפי דם, שהם תוצאה של הפגיעה בסיבי השריר.

חומרת הפגיעה מדורגת בשלוש רמות: הדרגה הנמוכה ביותר מייצגת הפרעה קלה בסדירות סיבי השריר, הבינונית  מוגדרת כקרע של מספר סיבים וההתאוששות ממנה עשויה להימשך מספר שבועות, והדרגה החמורה בה מדובר בהתנתקות מלאה של השריר מהגיד וההתאוששות ממנה עשויה לארוך כארבעה חודשים.

כבכל פגיעה בשריר, הטיפול הראשוני יכלול מנוחה, הגבהה של הרגל, חבישה וקירור של האיזור, למשך 48 השעות הראשונות. ניתן גם לקחת תרופות אנטי-דלקתיות לשליטה בכאב, בבצקת ובנפיחות המקומית. 

ללא טיפול מתאים, גם לאחר ההחלמה עלול השריר הפגוע להיות פחות גמיש ויותר פגיע לפציעה חוזרת. מומלץ להקפיד על טיפול מוקדם ואינטנסיבי שיכלול מתיחות להגמשה זהירה של הגיד והשריר, עיסויים מקומיים לשיפור איכות הצלקת וחוזקה, ותוכנית חיזוק הדרגתית להשבת יכולת פעולת השריר.

מטרת הפיזיותרפיה בפגיעה זו, היא להשיב את הספורטאי לפעילות מהר ככל האפשר, בצורה הדרגתית, תוך הימנעות מפציעה חוזרת. החזרה לפעילות תהיה רק לאחר התייעצות עם המטפל ורק במידה וטווח התנועה בקרסול וכוח השרירים יהיו קרובים ככל האפשר לאלו של הרגל הבריאה. 

יש לזכור כי כל פעולה שקשורה בייצור כוח מתפרץ (explosive) ע״י השריר הפגוע בשלב מוקדם מידי, עלולה להוביל לפגיעה חוזרת (re-injury). פגיעה כזו, על פי רוב, תהיה חמורה יותר מהפגיעה הראשונית וזמן ההחלמה יהיה ארוך יותר. לכן, גם כשמרגישים טוב מוטב לקחת מרווח בטחון מסוים ולחזור לפעילות רק תחת הדרכה מקצועית ובצורה הדרגתית וזהירה.