לא הולך ברגל: פגיעה בגיד אכילס

 

אימון יתר והיעדר מנוחה מספקת עלולים לגרום בין היתר לפגיעה בגיד אכילס.

 

גיד האכילס הוא גיד גדול הממוקם בחלק האחורי של השוק. הגיד מעביר את הכוחות הנוצרים בשרירים אל כף הרגל ומייצר את כוח הדחיפה המאפשר ריצה, קפיצה והליכה. פציעה בגיד אכילס נגרמת בדרך כלל כתוצאה משחיקת יתר או עומס על האזור.

הסימנים להופעה של דלקת באיזור גיד האכילס יהיו כאבים בזמן פעולה של השרירים הקשורים בגיד, נפיחות מקומית באזור הגיד ואדמומיות בעור. הסימפטומים הם נוקשות וכאב בגיד בעיקר בבוקר ולאחר מנוחה. כמו כן, עלולות להופיע גבשושיות או בליטות בגיד והכאב יוחמר בעלייה במדרגות או בשיפוע.

אחד הגורמים לדלקת בגיד הוא מאמץ יתר באימונים, אשר יכול לבוא לידי ביטוי בעבודה עצימה מדי באימון עצמו, חוסר מנוחה מספקת בין אימון לאימון או התקדמות תלולה בסרגל המאמצים. גורמים נוספים שעלולים להביא לפגיעה בגיד אכילס הם מבנה כף הרגל ושימוש בנעליים שאינן מתאימות לספורטאי או לפעילות הגופנית שנבחרה על ידו.

גם עיסוק בענפי ספורט הכוללים קפיצות מרובות כמו ריקוד, כדורסל או טניס, מגביר את הסיכון לפגיעה מצטברת בגיד האכילס.

הטיפול בדלקת גיד האכילס כולל מספר אפשרויות: אורתופד או רופא ספורט עשוי להמליץ במקרה של פגיעה כזו על טיפול תרופתי אנטי דלקתי. כמו במקרים אחרים של פציעות, יש חשיבות רבה לאבחון בעיות מבניות בכף הרגל ולהתאמת נעליים או מדרסים על בסיס אבחון זה. בנוסף, ניתן להשתמש בחבישות טייפ מיוחדות כדי להוריד את העומס ממקום האחיזה של גיד האכילס בעצם.

במצבים קשים של פגיעה בגיד אכילס יהיה צורך לפנות לטיפול פיזיותרפי אינטנסיבי שעשוי לכלול טיפול באולטראסאונד, עיסויים וטכניקות שונות של טיפול ברקמה רכה ותרגול אקטיבי הכולל חיזוק ומתיחות של הגיד.

יש להימנע ככל האפשר מזריקות סטרואידליות לגיד, כיוון שהדבר עלול להביא לקריעה שלו.

לאחר החלמה של איזור הגיד יש להקפיד לחזור בהדרגה לפעילות ספורטיבית ולאימונים כדי למנוע חזרה של הפציעה.