להסתכל לתוך המפרק

 

גם אלו שאינם אנשי מקצוע המטפלים בפגיעות אורתופדיות בכלל ובפגיעות ספורט בפרט, נתקלים לא מעט בשנים האחרונות במונח ארתרוסקופיה. אך מה הוא אומר ומה משמעותו אינה ברורה לכולם. 

הארתרוסקופיה היא מהלך ניתוחי אותו מבצעים מנתחים אורתופדיים כדי לאבחן ולטפל בבעיות בתוך המפרק. במהלך ניתוח ארתרוסקופיה חותך המנתח חתך קטן מאוד בעור המטופל. דרך החתך הוא מחדיר לתוך המפרק המנותח מצלמה זעירה וכלי תאורה כדי לראות מקרוב ולהתרשם מהמבנים שבתוך המפרק.

התמונה מועברת דרך סיב אופטי אל מסך "טלוויזיה" הנמצא בחדר הניתוח והיא מאפשרת למנתח לאבחן את הבעיה בתוך המפרק ואף לטפל בה. במהלך הניתוח משתמש המנתח בכלים זעירים כדי לטפל במבנים הפגועים בתוך המפרק עצמו.

הבעיות הנפוצות המטופלות כיום בארתרוסקופיה הן תיקון רצועות קרועות, ניקוי גופים חופשיים במפרק, שחזור רצועות, שחרור התעלה הקרפלית בשורש כף היד, תפירה או הסרה של סחוס קרוע, תיקון של גידים קרועים (בעיקר בכתף) ועוד.

ניתוח ארתרוסקופי מאפשר לגוף התאוששות מהירה יותר מאשר ניתוח פתוח. עם זאת, גם ניתוח ארתרוסקופיה דורש הרדמה (חלקית או מלאה), חדר ניתוח ושימוש בציוד מיוחד. ההתאוששות המהירה של המטופל והנזק המינימלי הנגרם לרקמות במהלך הכניסה למפרק, מאפשרים פעמים רבות להשתחרר מבית החולים כמה שעות לאחר הניתוח.