כואב בקדמת הברך?
 

אחד מסוגי הכאבים השכיחים ביותר בקרב ספורטאים מופיע באזור קדמת הברך, כלומר בחלק הקדמי של הברך, ומשפיע על התנועתיות של פיקת הברך. פיקת הברך היא אחת משלוש העצמות המרכיבות את מפרק הברך יחד עם עצם הירך ועצם השוק. הפיקה חשובה מאוד לתפקוד התקין והחופשי של הברך, להעברה ולייצור של כוחות בשריר הארבע ראשי.

 

הכאב בפיקת הברך מחמיר בדרך כלל ומורגש לאחר פעילות ספורטיבית, ובמיוחד כשיורדים במדרגות או כשיורדים במדרון אחר. החמרה בכאב עלולה להופיע גם לאחר ישיבה ממושכת, בעיקר לאחר ישיבה נמוכה. הסיבה להתפרצות הכאב היא לרוב תוצאה של שחיקה או גירוי מתמשך בסחוס המפרקי שמתחת לעצם פיקת הברך. השחיקה הזו עלולה לגרום לתגובה דלקתית המגבילה מאוד את תנועת הברך ובעיקר מציקה מאוד בכל מצב בו יש העמסה על מפרק הפיקה. השחיקה גם באה לידי ביטוי במיוחד בפעילות ספורט עצימה.

 

פיקת הברך היא עצם שנעה על עצם הירך וכאשר תנועתה אינה מדויקת או חלקה, נגרמת הפרעה מכנית שמעוררת את הדלקת, מתחילה את השחיקה ומעצימה אותה. יש כמה סיבות נפוצות להפרעה בתנועתיות של פיקת הברך: העמסת יתר, מבנה לא תקין של כף הרגל והפרעה באיזון השרירים סביב הפיקה. העמסת יתר על הברך נרשמת בעיקר בענפי ספורט כמו ריצה, רכיבה על אופניים או ענפי כדור שונים שכוללים פעילות של כיפוף ויישור של הברך.

 

הפתרון לבעיה הרפואית הזו תלוי כמובן באבחון מדויק של הגורם שחולל אותה. אם מתברר כי הבעיה החלה בגלל מבנה לא תקין של כף הרגל, אזי מדרס טוב ואיכותי יתקן את מנח כף הרגל ובהתאמה גם את תנועת הפיקה וימנע את המשך השחיקה. הפרעה באיזון השרירים סביב פיקת הברך תחייב מהלך טיפולי שונה: בניית תוכנית לחיזוק, הגמשה ואיזון הפעולה, של השרירים המעורבים בהפרעה בתנועת המפרק. גם הפרעה בפעולתם של שרירים אחרים שאינם דוקא קשורים בהכרח במפרק הברך עצמו עלולה לגרום לבעיה זו. גורמים אלו צריכים כמובן להיות מאובחנים במדויק.

פתרון הבעיה ידרוש לעתים מהספורטאי (המקצוען או החובב) מנוחה יחסית מפעילות או אפילו המלצה לשינוי פעילות זמנית.

בשנים האחרונות הולך וגובר השימוש בחבישה (taping) של הפיקה המשמשת לתיקון תנועתה או להקלת העומס מהמפרק. החבישה עשויה להיות חבישה קשיחה או חבישה של קינזיוטייפ, זאת עפ"י הערכת הפיזיוטרפיסט לגבי גורמי הבעיה והדרך הנכונה לתיקונם. לעתים רחוקות מאוד, ובהיעדר טיפול מתאים, תצריך הבעיה אפילו התערבות ניתוחית שבה ישנה המנתח את זווית היישום של הפיקה.