עצות לכדורסלן החובב

 

כדורסל הוא ספורט נפוץ ופופולרי בישראל, בין אם חובבני או מקצועי. כבכל ענף ספורט, גם לכדורסל פגיעות האופייניות לו. בהגדרתו הכדורסל הוא "ספורט מגע", כלומר המשתתפים בו באים במגע גוף עם גוף. 

 

בהתאם לכך, ניתן לחלק את הפגיעות בכדורסל לשני סוגים עיקריים: פגיעות חבלתיות (טראומה) ופגיעות שחיקה.

 

פגיעות שחיקה נגרמות לאורך זמן כתוצאה משחיקה ולחץ שמופעלים על השרירים, המפרקים והרקמות הרכות. השחיקה והעומס נמשכים ללא הפוגה המאפשרת החלמה וכך נוצרת הפגיעה. הפגיעות הללו באות לידי ביטוי בדרך כלל בצורת כאב המתפתח עם הזמן לכאב עז, שעלול להגביל את הכדורסלן ממשחק ומאימון. פגיעות אופייניות בקטגוריה זו: דלקת של גיד אכילס, דלקת של גיד הפיקה (מתחת לברך) ודלקת של גידי הכתף.

 

פגיעות חבלתיות נגרמות כתוצאה מכוח פתאומי וחזק המופעל על רקמות הגוף. בכדורסל הפגיעות החבלתיות הנפוצות הן נקעי קרסול, קרעים של רצועות צולבות, נקעים ושברים של האצבעות, פגיעות מניסקוסים, נקעים של שורש כף היד ומתיחות וקרעים של שרירים.

 

הפעולות המומלצות לצמצום הפציעות במשחק הכדורסל: לשמור על כושר גופני כללי, להקפיד על חימום לפני המשחק, להקפיד על נעילת נעלי כדורסל מתאימות המספקות תמיכה טובה לקרסול, להקפיד לשחק על משטח המיועד לכך, לשמור על משחק הוגן ועל פי החוקים ולא לשכוח את זמני המנוחה וההתאוששות הדרושים בין האימונים והמשחקים.