שיטת הריפוי החדשה שכבשה את ארה"ב:
Dry needling (דיקור מערבי)
 

 

סנדרום כאב מיופאציאלי (כאב שלד-שריר) מתאר מצב בו בעיה נקודתית בתפקוד השריר גורמת לכאב ורגישות מקומיים, או לחילופין לכאב מושלך (כאב שמורגש באזור אחר מאזור הפגיעה). 

 

האזור הכאוב בשריר מכונה טריגר פוינט, זו נקודה בשריר אשר מורגשת ככאובה במישוש וגורמת להשלכת כאב באזור מרוחק. ישנם מאפיינים שונים לטריגר פוינט, כגון: מאפיינים מוטוריים (הגבלה בטווח של המפרק או תפקוד לקוי של השריר), מאפיינים סנסוריים (רגישות מקומית), ומאפיינים אוטונומיים (הזעה/יובש מקומיים, חום מקומי ועוד). סינדרום הכאב הוא בתחילתו בעל אפיונים אקוטיים, אך בהעדר טיפול, לאורך זמן, עלול להיהפך לכרוני. 

 

גורמים שונים עלולים לגרום לטריגר פוינט:

1. מנח סטטי ממושך כמו בישיבה מול מחשב בעבודה או בבית

2. כיווץ שרירי מתמשך לדוגמא שרירי הצוואר בעת מצבים נפשיים של מתח ודאגה

3. over use (שימוש יתר בשריר) כמו למשל בפעילות ספורטיבית בה רפרטואר התנועות מצומצם וחוזר על עצמו פעמים רבות מאד (שחייה או טניס)

4. over load (עומס יתר של השריר) כמו בהפעלת כוח מתפרץ פתאומי לדוגמא הרמת משקולות בחדר הכושר

5. כיווץ אקצנטרי, דהיינו כיווץ שבו השריר מייצר כוח תוך כדי התארכותו. עשוי להתרחש בפעולות של הפעלת כוח מתפרץ אך בשרירים האנטגוניסטים

6. טריגר פוינט יכול להיות ראשוני, כלומר הטריגר פוינט גורם לכאב באזור הפגוע, או טריגר פוינט שניוני, כלומר נגרם כאב באזור מרוחק או סמוך לאזור הפגוע

 

טריגר פוינט יכול להיות מטופל בדרכים שונות כגון: לחץ סטטי על האזור הכאוב, תרופות להרפיית שרירים, עיסוי שרירי עמוק, אלקטרותרפיה, גלי קול או הלם וגם, כעת, בדיקור יבש/מערבי (dry needling).

דיקור יבש הינה טכניקה שבה משתמשים במחטים לטיפול בכאב ממקור שריר-שלד.

בדיקור ישנה החדרה של מחט (ללא חומר) לתוך נקודת הטריגר בשריר, המחט חודרת בעדינות לנקודת הטריגר והופכת אותה ללא פעילה. לאחר פעולה מדויקת זו מוצאת המחט מהנקודה. 

מטרות הדיקור, הינן להשיג כיווץ בלתי רצוני של השריר (twitch) על מנת שתחול לאחר מכן הרפייה של השריר. מטרה נוספת היא לשפר את זרימת הדם והתנועתיות באזור הפגוע. לאחר הדיקור, יש לתת תרגול/מתיחות/יעוץ ארגונומי על מנת למנוע חזרה של הטריגר פוינט ולהשלים את הטיפול. 

דיקור מערבי נמצא יעיל מחקרית בפתולוגיות רבות כגון: כאבי גב תחתון, trigger finger,

tennis elbow , golf elbow ,plantar fasciitis ,Ilio-tibial band friction syndrome, כאבי ברך קדמיים ועוד.