רפואת ספורט
 

מה הם התחומים שמכסה רפואת הספורט ואיזה רופא בדיוק צריך לראות ספורטאי כשהוא נפצע?

 

במקביל להתפתחות הספורט התחרותי-מקצועי וגם החובבני, התפתח גם תחום התמחות מסוים ברפואה – רפואת הספורט. התחום הזה כולל את הפעולות הרפואיות הקשורות במניעה, אבחון וטיפול בפגיעות שהן תוצאה של עיסוק בפעילות ספורטיבית. 

יש לזכור כי רפואת ספורט היא תחום רחב הכולל בתוכו תחומי מקצוע שונים ורבים. זהו תחום העוסק לא רק במתן טיפול רפואי אלא גם בחינוך ובהסברה מתוך הכרה בחשיבות מניעת פגיעות הספורט. תחומי המקצוע המעורבים ברפואת הספורט הם רבים והצוות כולל אורתופד, פיזיולוג ומרפא אלטרנטיבי. תפקיד הפיזיותרפיסט הוא לטפל בפגיעות הראשוניות ובשיקום לאחר ניתוחים. המאמן עצמו וגם הספורטאי לוקחים חלק אקטיבי ומשמעותי בטיפול ובמניעה של פגיעות הספורט. 

בממד הספורט התחרותי יש חשיבות רבה למהירות החזרתו של הספורטאי הפצוע לתחרות. בנוסף, ככל שרבים המשתתפים בספורט חובבני, המשקיעים זמן רב ומשאבים באימונים ובתחרויות, כך חודרת רפואת הספורט וחשיבותה לתודעתם של אנשים רבים נוספים. 

בתחום המניעה יש חשיבות רבה לשיתוף הפעולה בין הגורמים הרפואיים למקצועיים ולספורטאי עצמו. מניעת הפציעה קשורה קשר ישיר להתנהגותו של הספורטאי ולמידת התנהגותו המקצועית. רפואת ספורט היא חלק בלתי נפרד מחייו של הספורטאי ומרכזים לרפואת ספורט חייבים לכלול בעלי מקצוע רבים ושונים בכדי להבטיח טיפול אופטימלי בספורטאי הפצוע.