בעת הישמע הקליק: קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך
 

אחת הפציעות הקשות בספורט היא הפגיעה ברצועות הברך. הרצועות מסייעות בשמירת היציבות של המפרק. כשאני עוסקים בספורט אנו מייצרים תוך כדי תנועה כוחות גדולים המופעלים על המפרק והם עלולים לגרום לנזק מלא או חלקי לרצועות.

הפגיעה עלולה להיות מבודדת לרצועות או לערב מבנים אחרים במפרק הברך, למשל את המיניסקוסים. פגיעות ברצועות הברך עלולות לגרום למגבלה וקושי בחזרה לפעילות ספורטיבית מאחר ובספורט יש צורך בפעולות מורכבות של המפרק (שינויי כיוון, ניתור ונחיתה, יציאה מהירה מהמקום ועוד).

במפרק הברך יש ארבע רצועות עיקריות: הרצועה הצדית הפנימית, הרצועה הפנימית החיצונית, והרצועה הצולבת הקידמית והאחורית. ארבע הרצועות שומרות יחד על יציבות הברך בזוויות שונות ובכיוונים שונים.

פגיעות ברצועות הצדיות של הברך משתקמות בדרך כלל מעצמן עם הזמן ולפעמים תוך טיפול פיזיותרפי. פגיעות ברצועות הצולבות, ובעיקר בזו הקדמית עלולות להוות בעיה משמעותית הרבה יותר.

רבים הם הספורטאים שנאלצו לסיים בטרם עת קריירה ספורטיבית מקצוענית עקב פגיעות ברצועת הברך הקדמית. רבים עוד יותר הם הספורטאים שנאלצו לעצור את הקריירה שלהם למשך חודשים רבים כדי לעבור ניתוח בברך לאחר פגיעה ברצועה הקדמית. מיותר לציין שאחרי ניתוח מהסוג הזה נדרשת גם תקופת שיקום.

הרצועה הצולבת הקדמית מחברת בין המשטח המפרקי של השוק בחלקה הפנימי למשטח המפרקי של עצם הירך בחלקו החיצוני. היא מונעת תנועה קדמית של השוק ביחס לירך.

בחבלה של הברך (בדרך כלל חבלה סיבובית) עלול להיגרם קרע ברצועה. פעמים רבות בעת הפגיעה יישמע רעש של "קליק" מהברך. לאחר מכן תופיע גם נפיחות באזור ואיתה הגבלה בתנועה. סימן נוסף לנזק ברצועה יהיה תחושה של "בריחה" של הברך. נדמה כאילו המפרק מתמוטט וגורם לאדם לקרוס. הסיבה לתחושה זו היא שהרצועה הצולבת הקדמית הנה מרכז של חיישני יציבות ומיקום, ופגיעה בה מערערת את תחושות הקרקוע והיציבות (פרופריוספציה)

אחת ההתלבטויות השכיחות במקרה של נזק לרצועה הצולבת היא אם לטפל בו בניתוח ולשחזר את הרצועה הקרועה או לטפל בברך באופן שמרני-בפיזיותרפיה. התשובה תהיה כי יש לשקול כל מקרה לגופו, כשאת ההחלטה יש לבסס על כמה גורמים עיקריים: גילו של המטופל, מצבו הגופני הכללי, רמת הפעילות הגופנית שלו, מידת ההפרעה התפקודית ממנה הוא סובל ועוד.

בכל מקרה, עם ניתוח או בלעדיו, לאחר פגיעת רצועות בברך יש להבין את חשיבות תהליך השיקום, ובמיוחד את חיזוק השרירים, השבת טווחי התנועה והחזרת תחושת היציבות של הברך בתרגול שיווי משקל. קבלת ההחלטות לגבי המוכנות לחזרה לפעילות לאחר תהליך כזה, חייבת לערב איש מקצוע קליני ולהתבסס על נתונים מדידים ואמינים כמו מבחנים תפקודיים שונים ובדיקה איזוקינטית.