נחיתה לא מוצלחת, לא צריך יותר בכדי לקרוע את הרצועה הצולבת בברך.

דקות האחרונות של המשחק, בזמן ההארכה, במשחקה של מנצ'סטר יוניטיד כנגד אנדרלכט במסגרת הגביע האירופאי, זלאטן איברהימוביץ' החלוץ האגדי בן ה-35 מתרומם לכדור ונוחת לא טוב על הברך.

בדיקות שנערכות לשחקן לאחר המשחק, חושפות כי נגרם נזק נפגע לרצועה הצולבת הקדמית (ACL) נזק שיוביל להיעדרות ארוכה של השחקן מן המגרשים. היעדרותו של השחקן לחודשים ארוכים, היא כאב ראש רציני לקבוצתו שצריכה לראות איך תתארגן לסיים את העונה בלעדיו.

אחד הדברים המאפיינים את מנגנוני הנזק לרצועה הם, שלמרות המחשבה הרווחות, לא נדרש מגע כלל, התנגשות או פגיעה ישירה על מנת לקרוע את הרצועה אלא די בתנועה לא טובה או בנחיתה לא מוצלחת כמו במקרה של איבהרימוביץ' בכדי לקרוע את הרצועה
 צפו: הדמיה מצוינת המראה כיצד שינוי כיוון לא מוצלח, ללא כל מגע בשחקן יריב, מוביל לקרע של הרצועה הצולבת הקדמית

היארעות פגיעה ברצועה הצולבת בעולם המערבי עומדת על כ-3 מקרים לכל 10000 אנשים מדי שנה. פגיעות רצועה צולבת קדמית מהוות 43% מסך כל פגיעות הברך, עם נטייה מוגברת לשכיחות בקרב ספורטאים.

הרצועה מסוגלת לעמוד בכוחות של עד 2500 ניוטון, כשלצורך השוואה, בהליכה רגילה מתפתחים כוחות של כ-400 ניוטון סביב הרצועה. לעומת זאת בכוחות של תאוטה-תאוצה ושינוי כיוון, המאפיינים עיסוק בספורט, מתפתחים כוחות גבוהים בהרבה, שעשויים לסכן את שלמות הרצועה.

הטיפול ב- ACL עשוי להיות ניתוחי או שמרני. בשני המקרים המטרה הטיפולית היא להגיע ליכולת התפקודית האופטימלית של המטופל מבלי לחשוף אותו לסיכון של פגיעה חוזרת או לשינויים ניווניים בברך.

בטיפול ניתוחי, תוחלף הרצועה הקרועה בשתל במטרה להפחית תזוזה מוגזמת של הטיביה במישור הסגיטאלי. המטרה העיקרית בניתוח לשחזור ה ACL היא להשיב את הברך לתפקוד נורמלי ללא כאב או שינויים ניווניים הקשורים בניתוח.

השתל עצמו, המשמש להחלפת הרצועה הקרועה, יכול להיות שתל עצמי Autograft)) שנלקח בדרך כלל מגיד הפיקה או מגיד ההמסטרינגס, או שתל מגופה ( Allograft) הנלקח בדרך כלל מגיד האכילס.

הקריטריונים השכיחים בקבלת החלטה לגבי הצורך בניתוח לשחזור ה ACL הם: גיל המטופל, פגיעות ברצועות נוספות או במיניסקוס, הדרישות התפקודיות והספורטיביות מהמטופל, ויכולותיו ורצונו של המטופל להשקיע בשיקום שלאחר הניתוח.

לא כל הסובלים מקרע של ה ACL יזדקקו לניתוח. אך הפציעה תגרור בהכרח ימי העדרות רבים.

הבנת חומרת הפגיעה ועלותם הגבוהה של ימי העדרות של שחקני כדורגל מקצוענים ברמות הגבוהות, הובילה את המועדונים הרציניים באירופה לפתח וליישם תוכניות למניעת פגיעות.

פעולות רבות נעשות היום במועדני כדורגל מובילים על מנת לצמצם את פגיעות הרצועות בברך ובקרסול. פעולות אלו מתמקדות בעקרונות הבאים:

הטמעה של אימוני יציבות דינאמית (עבודה על משטחים לא יציבים כמו בוסו, כדור פיזיו, ופיתה)

עבודה על שרירי ליבה (באמצעות פילאטיס ייחודי לשחקני לדוגמא, מה שמאד מקובל במועדונים הגדולים)

תרגול ולימוד של טכניקות בלימה, שינוי כיוון, ונחיתה
 גם עייפות היא גורם סיכון מובהק לפגיעת רצועות ושרירים ולכן מדע הספורט עוסק כיום ביישום טכניקות התאוששות ובקרת מאמצים כחלק חשוב והכרחי במאמצים למניעת פגיעות ספורט

השיקום והטיפול ברצועה צולבת קדמית הוא כיום יעיל ובעל אחוזי הצלחה גבוהים אבל החוכמה האמיתית נמצאת במניעה!!