תוספי מזון? זה יכול להזיק לבריאות ולקריירה.

מה תפקידם של אנשי הצוות הרפואי במניעת מקרים שכאלו, מהן הפעולות הקונקרטיות המומלצות על מנת שמקרים אלו לא יישנו?

מספר נקודות חשובות שעולות על רקע המקרה החדש של כשל בבדיקת סמים.

1. בתחילת כל עונה יש חשיבות בעריכת הרצאה לכל השחקנים ואנשי הצוות המקצועי בנושא ההתנהלות הנכונה בנטילה וצריכה של תרופות, תוספים, ומשקאות אנרגיה. ההרצאה צריכה להינתן ע״י אחד מאנשי הרפואה או הפיזיותרפיה של המועדון. גורם זה חייב להיות בקיא ומעודכן עד הפרט האחרון בנושא, מאחר ותחום זה עובר שינויים, עידכונים, והתאמות ללא הרף.

על מנת לקבל מושג בנושא אמליץ על הפרקים הבאים ב FIFA DIploma:

http://fifamedicinediploma.com/…/doping-anti-doping-in-foo…/

2. על מנת להשיג שיתוף פעולה והבנה של תחום רגיש זה, ועל מנת להמנע מההשפעות הפוטנציאליות ההרסניות לקריירה ולבריאות השחקנים מומלץ להתחיל את ההסברה והחינוך כבר בקבוצות הילדים.

3. חשוב מאד להתעדכן ללא הרף בפירסומים של FIFA ו WADA, כאמור על רקע השינויים התכופים בהוראות החומרים והפרוצדורות האסורים.

4. יש לבדוק את הרכב התרופות והחומרים המשמשים את שחקני הקבוצה, ואת מידת הרשאת השימוש בהם על פי ההוראות העדכניות.

5. חשוב לתעד כל שימוש בתרופה, או פרוצדורה רפואית (לדוגמא עירוי) ולדווח במידה ומדובר בפעולה הכרחית ו/או בשימוש בחומר המותר לשימוש אך ורק על פי התוויה ספציפית (לדוגמא ונטולין במשאף לחולי אסתמה)

6. חשוב לזכור כי השימוש בויטמינים, ותוספי מזון אינו מוכח מחקרית כיעיל או בעל תועלת ספציפית ובטח אינו בא על חשבון תזונה מבוקרת, מאוזנת ומתוזמנת. 

זאת גם בהתבסס על ההמלצות העדכניות של FIFA בכל הנוגע לתוספי מזון

http://fifamedicinediploma.com/lesso…/nutrition-supplements/

7. בהינתן תזונה נכונה וטובה, יש לשקול היטב נטילת תוספי מזון. התועלת אינה מוכחת בעוד פוטנציאל הפגיעה בקריירה ולעיתים גם בבריאות הוא גדול.