שימוש בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים (ארקוקסיה, אטופן, וולטרן ודומיהם) לאחר קרע או מתיחה בשריר? מה אומר המחקר העדכני בנושא?

רבים מאיתנו העוסקים ברפואת ספורט נדרשים לסוגיה מתי ואיך להשתמש בתרופות האנטי דלקתיות. לעיתים על רקע לחץ של הצוות המקצועי, הספורטאי, ולעיתים אפילו של גורמים בצוות הרפואי עצמו, נעשה שימוש בתרופות זמינות ונפוצות אלו. אך האם זה נכון? האם במקרה של נזק לשריר נכון להשתמש בתרופות אנטי דלקתיות? מה אומר המחקר העדכני בנושא?

לאחר פציעה או נזק לשריר, האזור הפגוע הנוצר כתוצאה מקרע בסיבי השריר מתמלא בתחילה בשטף דם. טסיות דם מופעלות ותאי אנדותל משחררים גורמים המפעילים ומגייסים תאים דלקתיים. תאים דלקתיים נודדים לרקמה הפגועה כדי 'לנקות' את האזור הפגוע ותורמים להתנוונות ולתהליך הדלקתי.

השלב הדלקתי נמשך בדרך כלל 72 שעות. לאחר שלב זה, התאים הדלקתיים עוברים לפרופיל אנטי דלקתי כדי למלא תפקיד פעיל בקידום התחדשות השרירים.

 

תרופות אנטי דלקתיות, כמו תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות (NSAIDs) וקורטיקוסטרואידים, מכוונות להפחית את התגובה הדלקתית לאחר פגיעה בשרירים. באופן היסטורי, האמינו כי דלקת פוגעת בריפוי פגיעות שרירים, מה שהוביל לשימוש נרחב בתרופות אנטי דלקתיות לאחר פציעת שרירים, במיוחד נוגדי דלקת שאינם סטרואידים  (NSAIDs).

עם זאת, לאחרונה מחקרים רבים מוכיחים כי שלבי הדלקת השונים ממלאים תפקיד קריטי בהכוונת ויצירת התחדשות השרירים בעקבות פציעה. ישנן עדויות מצטברות לכך שהעיכוב הפרמקולוגי של התגובה הדלקתית פוגע בפועל בריפוי השריר הפגוע.

 

מחקרים עדכניים שנערכו הראו שהשימוש האוראלי (דרך הפה) בנוגדי דלקת בפגיעה בשרירים גרם לפגיעה ועיכוב  בהתחדשות סיבי השריר והיה קשור להגברת פיברוזיס (יצירת רקמה צלקתית בתוך השריר, כלומר רקמה שאינה בעלת יכולת כיווץ והפקת כוח).

למרות שעל פי רוב ניתנות תרופות אנטי דלקתיות NSAID)) דרך הפה, נמצא כי הזרקה תוך שרירית של NSAIDs גרמה לרעילות מקומית לשריר (מיוטוקסית), וכתוצאה מכך להתנוונות שריר, בצקת, דימום ועלייה ברמות קריאטין קינאז בפלסמה.

ניסוי קליני (RCT) שהעריך את יעילותם של NSAIDs הניתנים דרך הפה בקרב ספורטאים עם פגיעות שריר הראה כי ל- NSAID לא הייתה השפעה על מדדי כאב וכוח שריר בהשוואה להתערבות פלצבו.

לסיכום: בהתחשב בחוסר היעילות הקלינית וההשפעה האפשרית השלילית והמזיקה שנמצאה, קשה להצדיק את השימוש ב- NSAID בניהול פגיעות שריר.