מכת צד – מה עושים כשהרצועה הצדית בברך נפגעת?
 
הרצועה הפנימית בברך (MCL – Medial collateral ligament) היא רצועה עבה ורחבה העוברת לאורך החלק הפנימי של הברך. הרצועה מתחילה בעצם הירך ומתחברת לעצם השוק.
תפקידה העיקרי של הרצועה הוא למנוע קריסה או כניסה מוגזמת של הברך פנימה. כמו כן לרצועה תפקיד חשוב במנגנונים המגבילים תנועה סיבובית מופרזת של הברך.
 
פגיעות ברצועה הפנימית נגרמות, על פי רב, כתוצאה מכוח חזק המופעל על החלק החיצוני של הברך והגורם לה לקרוס פנימה בעוצמה. מנגנונים נוספים העשויים להוביל לפגיעה ברצועה הם כוחות סיבוביים מוגשמים או נחיתה בלתי מוצלחת.
הפגיעה ברצועה הפנימית אופיינית לענפי ספורט בהם יש שינויי כיוון, נחיתות, וסיבובים מהירים או מגע פיזי אגרסיבי; סקי, כדורגל, כדורסל, ודומיהם.
הפגיעה ברצועה עשויה להיות מבודדת, או לערב מבנים נוספים בברך כמו הרצועה הצולבת הקדמית (ACL), והמיניסקוסים
 
הסימנים לפגיעה ברצועה הצדית הפנימית יהיו: כאב רגישות ונפיחות הממוקדות לחלק הפנימי של הברך, מגבלה בכיפוף ויישור הברך, תחושות "נעילה" של הברך, ותחושות "בריחה" וחוסר יציבות של הברך.
אבחון הפגיעה יתבצע עפ"י בדיקה קלינית מקיפה שתכלול הבנת מנגנון הפגיעה ובדיקות שונות להערכת יציבות הברך. כמו כן, להערכה מדויקת של מידת הפגיעה ברצועה, יערכו בדיקות הדמיה דוגמת אולטראסאונד או MRI.
 
מידת הפגיעה תסווג בשלוש דרגות חומרה:
1. מתיחה קלה, נזק לסיבים בודדים ברצועה
2. פגיעה חלקית בהמשכיות הרצועה
3. קרע מלא של הרצועה
הרצועה הפנימית הצדית מחלימה כמעט תמיד באופן ספונטני, ללא צורך בהתערבות ניתוחית ובטיפול פיזיותרפי אינטנסיבי. זמן ההחלמה הוא פועל יוצא של מידת חומרת הפגיעה ואיכות הטיפול והשיקום, ואופן ההחזרה של הספורטאי לפעילות.
 
הזמן הממוצע לחזרה לאחר פגיעה ברצועה הצולבת הפנימית הוא כ-6 שבועות
הטיפול יכלול, בשלביו הראשונים, פעולות להפחתת הנפיחות, הכאב, והדלקת המקומית.
בשלב הראשוני גם מומלץ מאד שימוש בסד צירים המגביל את טווחי הכיפוף והיישור של הברך. הגבלת הטווח תאפשר לקצוות הרצועה להחל בתהליך החיבור ללא הפרעה או מתיחה.
ברגע שהכאב והנפיחות יירגעו, ניתן להתחיל במלאכת השיקום שיכלול: חיזוק שרירים סביב מפרק הברך והירך, השבת היציבות הדינאמית ותרגול פרופריוספטיבי, החזרת טווחי התנועה המלאים במפרק, ושיקום אתלטי תפקודי.קבלת החלטות מושכלת ומבוססת לגבי מידת המוכנות של ספורטאי לחזור לפעילות לאחר פגיעה זו, היא חשובה מאד בשיקום מוצלח ומניעת פגיעה חוזרת. כלי ההערכה המתאימים לכך יהיו; מבחני יציבות כמו ה SEBT (Star Excursion Balance Test) , מבחני ניתור תפקודיים, ובדיקה איזוטקינטית להערכת כוח השרירים.