לא לאבד את הראש!
 
המאמר להלן מסכם את הקווים המנחים הקיימים כיום לאבחון, טיפול והתמודדות עם פגיעות ראש במשחק הכדורגל. המטרה היא לחדד בקרב שחקנים, מאמנים, ואנשי צוות רפואה את החשיבות של הנושא, ולתת כלים תקפים ומבוססים לקבלת החלטות מסודרת שעשויה להציל חיים או למנוע פגיעות קשות

זעזוע מוח הוא אירוע בעל פוטנציאל לפגיעה חמורה. כמות פגיעות הראש מסך כל פציעות הכדורגל בשנה היא כ 3%-2% מסך כל הפגיעות. אחת הבעיות שרבות מפגיעות הראש ומזעזוע המוח המתלווה להם אינן מדווחות כלל, מעצם הקושי לזהות ולאבחן אותן.

 

זעזוע מוח עשוי לגרום לבעיות קשות בטווח הקצר והארוך. השפעות מסוכנות אלו דורשות אבחון, טיפול וקבלת החלטות מדויקות ומסודרות, וזאת בכל גיל או רמת משחק. ההשפעות קצרות הטווח העשויות להיגרם מחזרה מידית או מוקדמת לאימונים ומשחקים הן: סיכון מוגבר (פי 3 עד 6) לפגיעת ראש (מוח) קשה יותר, וסיכון מוגבר לפגיעה באזורים אחרים.

הפגיעות הקוגניטיביות העלולות להיגרם מחבלת ראש הן פגיעה בזיכרון, ירידה במהירות העיבוד הקוגניטיבי, ירידה בזמן התגובה ו/או תשומת הלב, והתפתחות של הפרעות רגשיות כמו דיכאון או חרדה

בטווח הארוך, מתגברות העדויות כי חבלות ראש מצטברות עלולות לגרום או להאיץ תהליכים ניווניים של המוח ולחולל סימפטומים דמויי אלצהיימר או פרקינסון.

 

כיום אין מבחן קליני אובייקטיבי אחד, או סימן מוחלט המאפשר זיהוי מידי של זעזוע מוח בזמן אמת על המגרש. כמו כן לא קיימת גישה קלינית מסודרת המאפשרת להעריך את הנזקים ארוכי הטווח שעשויים להתרחש כתוצאה מפגיעת הראש. חוסר היכולת או הקושי להעריך בצורה מסודרת את חומרת הפגיעה בזמן התרחשותה, והקושי בקביעת זמן החזרה (מיד או לאחר מנוחה ובירור) הם האתגרים העיקריים הניצבים בפני אנשי צוות הרפואה בקבוצת הכדורגל.

 

חוקרים ורופאים מתחום רפואת הספורט, כמו גם ארגונים והתאחדויות (דוגמת FIFA, IOC, ועוד) הכירו בחשיבות הרבה של הנושא ופיתחו לאורך השנים מערכת מוסדרת לקבלת החלטות וטיפול בפגיעות ראש בספורט בכלל ובכדורגל בפרט.

למרות ההמלצות המגובשות, המציאות מראה כי רב הצוותים הרפואיים המחזיקים באחריות לקבלת החלטות ולאבחון של פגיעת הראש, אינם מודעים להמלצות אלו, ואינם משתמשים בהם על בסיס קבוע ומסודר.

התרשים המצורף מסכם את ההתנהלות הרצויה בשטח ובקליניקה, את תהליך האבחנה והטיפול, ואת מערכת קבלת ההחלטות שמטרתה קביעת זמן החזרה האופטימלי של שחקן לאימונים ולמשחק לאחר חבלת ראש.

כפי שניתן לראות בתרשים הזרימה, כלי ההערכה המומלץ באבחון פגיעת ראש הוא ה SCAT3 (Sport Concussion Assessment Tool) המצורף כקובץ PDF להלן ומומלץ מאד לשימוש בידי כל צוות רפואי בקבוצת ספורט. חשוב לציין כי בכל פגיעת ראש יש חשיבות רבה גם להערכת פגיעת צוואר!!

 

http://bjsm.bmj.com/content/47/5/259.full.pdf