להשקיע מעט ולקבל המון

לאימון גופני ופעילות גופנית בגיל השלישי ערך חיובי משמעותי רב, ממש כמו בכל גיל. וכמו לכל גיל, גם לאוכלוסייה המבוגרת אפיונים ייחודיים לה הדורשים מענה מקצועי וספציפי.

בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית במודעות לתועלת הטמונה באימון הגופני בגילאים המתקדמים, ובמקביל לכך, התגברה הדרישה של אוכלוסייה זו, לשיפור איכות החיים והתפקוד. כולנו רוצים להמשיך לטייל, לבלות עם משפחה וחברים, ולהמשיך לעסוק בכל הפעילויות שאנו אוהבים לעשות, כל זאת ללא מגבלה וכאב.

במבט על התועלת והסיכונים באימון גופני בגיל השלישי, נתמקד באתגרים הספציפיים, העולים בתכנון האימון הגופני המועיל והאיכותי באוכלוסייה זו.

הגיל השלישי מתאפיין בירידה מסוימת במסת השריר. לירידה זו משמעות ביכולת לשמור רמת הפעילות כבעבר. אם ירידה זו מתמשכת עלולה להתפתח ירידה ביכולת ההליכה, העמידה, היציבה, ביצוע המעברים, ובאופן כללי בכל פעולות היום יום. בעיה נוספת המתעוררת כתוצאה מירידה זו בכוח, היא הפחתה באיכות תגובות שיווי המשקל וכתוצאה מכך סיכון מוגבר לנפילות.

לאימון גופני חשיבות עצומה בשימור מסת השריר, וכתוצאה מכך לשימור הכוח והתפקוד בגיל השלישי

לגיל השפעה גם על צפיפות העצם. ירידה הדרגתית של צפיפות העצמות המרכיבות את מערכת השלד שלנו, עשויה לגרום לשינויים ביציבה, לכאבים, ולחשיפה מוגברת לשברים.

לפעילות גופנית, השפעה משמעותית בעצירת תהליך הירידה בצפיפות העצם, ובשיפור המצב.

בנוסף לנקודות שסקרנו, לפעילות גופנית תרומה מוכחת, בהארכת תוחלת החיים, שיפור מצב הרוח, ומניעת דמנציה ושימור היכולות הקוגניטיביות.

פציעה בגיל המבוגר, כתוצאה מאימון לקוי, נפילה, סרגל מאמצים תלול מדי, חוסר בהתאוששות מספקת, ציוד פגום, או כל גורם אחר, היא בעייתית יותר ולעיתים קשה יותר לטיפול בגיל המתקדם, בגלל ההאטה המסוימת בתהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף. לכן חשוב להקפיד על תכנון והתאמה נכונים של האימון, לעיתים תוך ליווי של איש מקצוע המודע לצרכים הייחודיים של אוכלוסייה זו.

חשוב לזכור כי, עם הגיל, ישנה לעיתים, האטה הדרגתית בתפקוד מערכות החישה; ראיה, שמיעה, ולעיתים תחושת שיווי משקל ותחושה עמוקה.

האטה זו, יחד עם הירידה במסת השריר, ובצפיפות העצם, עשויה להגדיל את הסיכוי לפגיעות ולנפילות בעלות פוטנציאל לנזק משמעותי.
בהתייחס לגיל ולאיפיוניו היחודיים להלן מספר עצות לפעילות וליאמון גופני בגילאים מתקדמים:

• בגיבוש תוכנית האימונים יש לבצע הערכה של יכולותיו ומגבלותיו של המתאמן לרבות התייחסות לסטטוס צפיפות העצם, כוח השרירים הגדולים, יכולת תפקודית, מצב לבבי, ותגובות שיווי משקל

• חשוב להביא בחשבון פציעות עבר, כגורמי סיכון לפגיעות עתידיות

• חשוב לעשות תיאום ציפיות, והגדרת מטרות ספציפית (שימור כוח, מניעת נפילות, שיפור צפיפות עצם, וכדומה)

• הערכה מדויקת של מבנה מערכת התנועה לרבות מבנה כפות רגליים, יציבה, טווחי תנועה

• יש לבצע הערכה מעמיקה של מערכת התחושה לרבות הראיה. הפרעה בראיה, עלולה לגרום לנפילה או לפגיעה והיא גורם סיכון ברור ומידי בפעילות גופנית בגיל המבוגר. במקרה הצורך יש חשיבות רבה להתאמה מקצועית של אביזרי ראיה ושמיעה על מנת להבטיח את הטחון המתאמן בגיל המבוגר (מולטי פוקל לדוגמה עשויים לשבש את תחושת העומק ולהוות גורם סיכון לנפילות)

• יש לבדוק את הסטטוס התזונתי ולהתאימו על פי צורך לדרישות המתאמן (ויטמין D וסידן לשיפור צפיפות העצם לדוגמא)

לסיכום: לפעילות גופנית בגיל המבוגר, כמו בכל גיל, יתרונות עצומים בתרומה לבריאות הכללית, להנאה, ולאיכות החיים. חשוב לזכור כי לאוכלוסיה זו איפיונים ייחודיים הדורשים התייחסות מקצועית ומושכלת.