לרוץ מרתון כמו מקצוענים

 

תחום רפואת הספורט התפתח מאוד בשנים האחרונות ונמצא במרכז הפעילות של כל ענף תחרותי או סמי-תחרותי.

ברפואת הספורט מספר נושאי תפקידים , ביניהם רופא ספורט\אורטופד, פיזיולוג, פיזיותרפיסט ספורט, וספורט תרפיסט.

בשונה מפיזיותרפיה קלאסית בה מגיע מטופל לאחר שנפצע, תפקידו של פיזיותרפיסט הספורט לנסות למנוע או להפחית את הסיכון לפציעות חדשות או פציעות חוזרות.

יישום תפקיד זה הוא מאתגר מכיוון שהתפקיד דורש היכרות עם אופי הספורט ופגיעות ייחודיות ואופייניות, ידע אקדמי וקשר שוטף לספרות העדכנית ביותר בכל הנוגע לפציעות ספורט, וכן בתחום האימון הגופני האופייני לספורט ייחודי, זיהוי גורמי סיכון, ובניית תוכנית מניעה אשר משתלבת עם האימונים הסדירים ואף עם חזרה לפעילות תחרותית בהמשך.

סיפור המקרה המסקרן שלהלן ימחיש זאת היטב:

אלון, רץ חובב שמתאמן ומתחרה מס' פעמים בשנה בתחרויות ריצה עממית, במרחקים של 10 ק"מ עד מרתון

בשנה האחרונה אלון חש בכאבים בברך שהלכו והתגברו ככל שעומס האימונים למרתון עלה.

אלון פנה אלינו לאבחון וטיפול פיזיותרפיה, ובמכון עבר אבחון מסודר ומדוקדק של מקורות כאב אפשריים, אבחון של יכולת התנועה- גמישות, כוח, קואורדינציה, שווי משקל. בנוסף עבר אבחון של טכניקת הריצה על מנת לבחון אפשרות בה אופי הריצה מוסיף עומס נקודתי על מפרק הברך.

גיבשנו ביחד תוכנית טיפול ובה מוסבר מהם אמצעי הטיפול, וצפי התקדמות הטיפול (פרוגנוזה).

החלטנו שמכיוון שהמרתון קרוב והכאבים משמעותיים ונוכחים זמן רב, כי כדאי לוותר על ההשתתפות במרתון הקרוב ולבחון אפשרות של השתתפות בעוד כחודשיים- שלושה באירוע בחו"ל.

אלון נכנס לסדרת טיפולים וכן קיבל הנחיות לגבי תרגול עצמי, הרגלי אימון נכונים, בניית בסיס גופני יציב ורחב שעליו יוכל לבנות את יכולת הריצה שלו מחדש. על מנת לשמר יכולת באופן מקסימלי, נבנתה תוכנית אימונים אירובית הכוללת ריצה במים ורכיבה על אופני כושר. כשהחל להרגיש שיפור ברמת הכאב וכן נמצא שיפור בנקודות מפתח ביכולת גופנית בנינו יחד תכנית אימונים מתאימה לשלב השיקום שלו.

באופן זה, השיקום נטמע בתוך תכנית האימונים, והביא את אלון לשיקום מהיר מצד אחד, ומצד שני נמנעה חזרה של תסמיני הכאב בשל חזרה מהירה מדי או אגרסיבית מדי.
בספטמבר האחרון אלון חזר להתחרות וסיים בהצלחה וללא כאב את התחרות שאליה נרשםבנוסף אלון מיישם תרגילי מפתח ועובד על טכניקת הריצה שלו כחלק בלתי נפרד משגרת האימונים שלו, זאת באמצעות הקבוצה למניעת פציעות ריצה- שומרי רצים שמתאמנת תחת המכון. כמו כן הוא מגיע מדי פעם לטיפולי
נפרד מה

תחזוקה והפחתת מתח שרירי אצל מעסה הספורטאים שלנו.

אלון הפנים את מה שמקובל בקבוצות הספורט המקצועניות- עבודת בסיס, תחזוקה ומניעה הם חלק בלתי

ספורט בו הוא מתחרה.