תרופות אנטי דלקתיות
 
מאמר קצר הבוחן את השפעת הטיפול בתרופות אנטי דלקתיות על ריפוי פגיעות ארותופדיות ופגיעות ספורט.

 

תרופות אנטי דלקתיות לא סטראואידליות מכילות בתוכן נוגדי כאב ומרכיב אנטי דלקתי שמטרתו לגבור על מצבים בהם הדלקת היא מקור הכאב והסימפטומים.

רוב התרופות האנטי דלקתיות נמכרות ללא מרשם רופא. התרופות מכילות חומרים כגון:Aspirin/Ibuprofen/Diclofenac and Naproxen והן תרופות שמאוד פופולאריות בקרב כול האוכלוסייה ובמיוחד בקרב הספורטאים.

 

מה הם תהליכי הריפוי?:

ברגע הפגיעה רקמתית (רצועה למשל) מתחולל שחרור טבעי של חומרים כגון חומצה ארכידונית שמשתנה בעזרת אנזימים COX לפרוסטוגלנדין, טרומבוקסן ופרוסטוקלקסן. ואותם חומרים מייצרים דלקת שהיא זו המעורבת בריפוי הרקמה שנפגעה.

אותה דלקת שהמערכת החיסונית מייצרת היא זאת שאחראית על ריפוי הרקמה!

פעולת התרופה האנטי דלקתית:

חסימה של האנזימים מחוללי הדלקת ומניעת מכניזם בונה רקמה, ובמקביל שחרור אינטנסיבי של משככי כאבים. הרכיבים משככי הכאבים מביאים לעיתים להקלה בכאב אבל, כאמור, רכיבים אחרים עשויים בו זמנית גם לגרום להפרעה ועיכוב בריפוי.

 

עפ"י המחקר העדכני מומלץ לא ליטול תרופות אנטי דלקתיות בכל מקרה של פגיעה בשרירים (קרע, חבלה, או שימוש יתר) ובעצמות (לרבות תגובות מאמץ ושברי מאמץ).

צריכת תרופות אנטי דלקתיות בפגיעות אלו עשויה לגרום לעיכוב משמעותי בריפוי ואף לפגיעה משמעותית באיכות הריפוי.

הערה חשובה: בשום מקרה לא ליטול את התרופות האנטי דלקתיות כגורם המעודד ומזרז "התאוששות" לאחר אימונים עצימים או בתקופת אימונים קשה. התנהגות חסרת אחריות כזו עשויה לפגום בעקרון הפיזיולוגי של פיצוי היתר, להפריע בבניית הרקמות ובהכנתן למאמץ הבא, לשבש את הישגי האימון, ולהותיר את האתלט חשוף לפציעות.

 

שימוש לא זהיר בתרופות אלה יכולות לגרום לנזק בלתי הפיך. במיוחד למערכת העיכול, כליות, לב, וכלי הדם.

חשוב לזכור כי גם הטיפול בסטרואידים (למשל בהזרקת סטרואידים לדלקת בכתף) וגם הטיפול בתרופות האנטי דלקתיות, אינו מוביל לריפוי, אלא מהווה רק פתיחת "חלון הזדמנויות" מופחת כאבים לטיפול שיקומי/פיזיותרפי אמתי.

רק טיפול המביא בחשבון את הגורמים, שהובילו מלכתחילה לנזק, מזהה, ומנטרל אותם, יוביל לריפוי יעיל וארוך טווח של הפגיעה האורתופדית ושל פגיעת הספורט

לפיכך הקפידו ליטול תרופות אנטי דלקתיות בהתוויה הנכונה, במינון הנכון, ובפרק הזמן המתאים. המענו מנטילת תרופות ללא צורך או התוויה רפואית נכונה, וזכרו כי לעיתים תרופות אלו עלולות לסכן אתכם ולעכב ולפגום בריפוי במקום לרפא ולהועיל.