עשיתם אימון קשה או יוצא דופן ויום או יומיים לאחר מכן חשתם תחושה חזקה של תפיסה בשרירים, תפיסה שמלווה בכאבים? ייתכן ואתם סובלים מ DOMS.

DOMS או בשמה המלא Delayed onset muscle soreness הנה תופעה בה הספורטאי חווה כאבים עזים בשריר או בקבוצת שרירים לאחר אימון עצים או חזק במיוחד.

חשוב לזכור כי מהות ההתפתחות והגדילה של שריר השלד, היא למעשה תגובה לאימון אינטנסיבי המוביל להרס מסוים בסיבי השריר.

העיקרון הפיזיולוגי של פיצוי היתר, מתאר מצב בו השריר, לאחר האימון החזק, נכנס לתהליך של בנייה כפיצוי להרס השריר שהתרחש בזמן האימון. 

הרגישות לא מופיעה מיד, אלא על פי רב כיום עד שלושה ימים לאחר פעילות גופנית מאומצת. בד"כ מקורה בפעילות אקצנטרית (הפקת כוח תוך כדי התארכות של השריר).

מרבית הנזק ממוקם בהפרעה רנדומלית ב-Z LINES. בזמן הרגישות השריר חלש יותר ובעל טווח תנועה מוגבל. הכאב נעלם לאחר מס' ימים והשריר חוזר לתפקודו הרגיל.

דלקת מקומית היא שגורמת לאי הנוחות בשלב הראשוני, לתחושות הכאב וההיתפסות, ולריפוי שבא בעקבותיה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פעולות מניעה וטיפול:

מנוחה והתאוששות מספקת בין אימונים (במיוחד בתקופת אימונים אינטנסיבית), תזונה נכונה (כולל תוספי תזונה המעודדים התאוששות כגון מגנזיום) ושתייה מספקת בזמן אימון ולאחריו, תחזוקת הגוף ע"י עיסויי ספורט תקופתיים, קירור פעם בשבוע לפחות ע"י אמבט קרח (16-17 מעלות), והקפדה על תוכנית אימונים מאוזנת כמו גם על התאוששות הכוללת גם התייחסות לכאבים ומגבלות.